Hava Kent Vatan Gazetesi Haberi

Hava Kent Vatan Gazetesi Haberi

Hava Kent Konut Kooperatifi, Akpınar ’da 3’üncü Havalimanı'na en yakın konut projesini hayata geçiriyor. İlk etapta yalnızca havalimanı çalışanlarına yönelik başlayan proje, gelen talebin üzerine 4 bin konutluk bir şehir oldu. Kooperatif , bu projede 1.000 lira taksitle ev sahibi yapmayı planlıyor.

Son yıllarda inşa edilen mega projelerle, İstanbul’un kuzeyi değerleniyor. Kuzey otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, inşası devam eden 3’üncü Havalimanı ve yapımı planlanan Kanal İstanbul , İstanbul’un kuzeyinde gayrimenkul hareketliliğini başlatırken, özellikle havalimanı çalışanları için konut ihtiyacını artırdı. İlk fazı 90 milyon yolcu kapasiteli olan 3’üncü Havalimanı’nda, yaklaşık 150 bin kişinin çalışacağı ifade ediliyor. 
İmar planları askıda olduğu için henüz yapılaşmanın başlamadığı bölgede pek çok inşaat firması arazi geliştiriyor. Bölgede henüz bir markalı konut üreticisi proje duyurmadı ancak uygun fiyatlı konut geliştirmek için bir kooperatif kuruldu. Kasım 2016’da kurulan Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi, havalimanı çalışanlarına yönelik bir proje geliştirmek için çalışmalara başladı ve ilk etapta 600 konutluk bir projeyi satışa sundu. Bölgenin yatırımcılar tarafından da ilgiyle izlendiğini fark eden kooperatif, projeyi 4 etapta 4 bin konuta kadar büyüttü.
 
4 bin konutluk şehir
 
Kooperatifin 7 kurucusundan biri olan Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, Eyüp Akpınar’da toplam 240 dönüm alanda geliştirilecek projede, 4 bin konutun yanı sıra otel , hastane , alışveriş merkezi, #ofis ve cami de inşa edeceklerini ve bölgede ihtiyaç duyulan yaşam alanını geliştireceklerini söyledi. Aile şirketi CVS Gayrimenkul ile bölgede 2010 yılından bu yana arazi geliştirdiklerini anlatan Erkut Çavuş, şu bilgileri verdi: “Akpınar’da brüt metrekare fiyatı 2 bin 300-2 bin 400 TL’den sosyal donatıları olan nitelikli, uygun fiyatlı konutlar üreteceğiz. Halen devam eden ön talep sürecinde şimdiden 400’e yakın üyemiz oldu. Bölgenin 1/1000’lik planları çıkmak üzere. Planların onaylanmasının ardından bölgede uygun fiyatlı proje bulmak hemen hemen imkânsız olacak.” 
 
Hava Kent’in 3’üncü Havalimanı’na 3 kilometre ve yeni yapılacak yat limanına da 750 metre uzaklıkta olduğunu belirten Çavuş, “Gayrettepe-Göktürk-3’üncü Havalimanı metrosunun birleşme noktası olan Odayeri kavşağına da 1.5 kilometre mesafede bulunuyoruz” diye konuştu.
 
Fiyatlar 150 bin liradan başlıyor
 
Hava Kent’te 60 metrekarelik 1+1’ler 150 bin TL, 90 metrekarelik 2+1 daireler 210 bin TL ve 120 metrekarelik 3+1 daireler de 270 bin TL’den satılacak. Daire sahibi olabilmek için daire tipine göre sırasıyla 20 bin, 25 bin ve 30 bin lira peşinat veriliyor. Ardından 1+1’ler için 1.000 lira, 2+1’ler için 1.500 lira ve 3+1’ler için de 2 bin lira taksit ödemeleri başlıyor. Mart 2020’de teslim aşamasına gelindiğinde kalan bakiye için nakit ya da kredi çekilmesi gibi iki seçenek sunuluyor.